Kültür Sanat

Beldemizde tarım ağırlıklı yapının özellikleri gerek sosyal hayatta gerekse fiziksel mekanda kendini göstermektedir.

Beldemizde tarım ağırlıklı yapının özellikleri gerek sosyal hayatta gerekse fiziksel mekanda kendini göstermektedir.

Yerleşme yapılaşma ve yaşam tarzı açısından kırsal özelliklerin ağır bastığı, homojen bir sosyal yapıya sahiptir. Bu yapının nitelikleri fiziki mekanı da aynı şekilde yansıtmaktadır. Konut dokusunun iç içe olması, komşuluk ve akrabalık ilişkileri, müştemilat ve ortak mekanlardaki kullanımlar komşuluk ilişkilerini kesiştirmektedir.

Sosyal yapıyı tanımlayan bir diğer unsur ise iklim koşullarıdır. Kışın uzun ve sert geçmesi sosyal ilişkilerin kapalı mekanlar içerisinde tanımlanmasına sebep olmaktadır. Kahveler erkeklerin toplandığı kapalı mekanları oluştururken, kadınlar konut dokusu içerisinde sosyal ilişkilerini düzenlemektedirler. Yerleşmede farklı sosyal guruplar yoktur. Merkezde Belediye'nin de bulunduğu bölgede yer alan 2 adet kahvehane dışında sosyal aktivite bulunmamaktadır. Erzincan'a yakın olması nedeniyle genç kesim sosyal aktivitelerini Erzincan'dan karşılamaktadır.

Aile yapısı geleneksel aile yapısı özelliklerini taşımaktadır. Ortalama aile büyüklüğü 5.1 olan beldemizde okuma yazma oranı %90 dır.

T.C. Mollaköy Belediyesi

Mollaköy Belediyesi'ne ait kurumsal sayfaların, haber, duyuru, fotoğraf, video, proje ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

T.C. Mollaköy Belediyesi

Mollaköy Beldesi Cumhuriyet Mah. Munzur Caddesi No:21
/ Erzincan

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.